خرابی ایسیو

علائم خرابی ایسیو در خودرو چیست ؟

کارکرد و وظایف اصلی ایسیو(ECU) خودرو چیست؟

ایسیو خوردو چیست

وظیفه ی اصلی ایسیو (ECU) خوردو یا کنترل یونیت موتور این است که فرمان استارت را از راننده دریافت و موتور را روشن کند، سپس سیستم سوخت رسانی ماشین را تکمیل و اطلاعات را از پدال گاز و سنسور دور موتور دریافت و قدرت موتور را کنترل نماید.

کارکرد و وظایف اصلی ایسیو(ECU)  کامپیوتر گیربکس خودرو چیست؟

 ایسیو(ECU)  کامپیوتر گیربکس خودرو

وظیفه اصلی ایسیو (ECU) گیربکس، کنترل مستقیم گیربکس و باز و بسته کردن شیر برقی ها و همچنین وضعیت دنده ها را به پنل آمپر را ارسال میکند.

واحدهای کنترل الکترونیکی خودرو:

نود CBM ساز پویش پژو 206 و 207

نود CBM ساز پویش پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ که در تصویر بالا مشاهده میکنید وظیفه کنترل لوازم برقی ماشین را بر عهده دارد  مانند قفل مرکزی ، چراغ ها ، شیشه بالا برها و کولر را میتوان نام برد. 

علاوه بر ایسیو(ECU) ماشین، واحد کنترل الکترونیکی خودرو دیگری نیز وجود دارد که تاسیسات رفاهی ماشین مانند کولر ، چراغ ها ، گرمکن ها ، آینه ها ،رادیو ضبط که تاسیسات خودرو را کنترل میکند. که برای شناسایی بهتر و دقیق خرابی باید وظایفشان به خوبی شناسایی شود. 

ایسیو (ECU) کامیپوتر ماشین و هم چنین گیربکس و کلا سیستم برقی ماشین طوری طراحی شده است که خرابی های خودش را ابتداَ به صورت نمایش چراغ ها و علائم هشدار دهنده روی پنل آمپر نشان میدهد و راننده را متوجه این موضوع میکند که ایرادی وجود دارد. مثل چراغ چک که مهم ترین چراغ در خودرو است که روشن شدن آن دال بر یک ایراد برقی و مکانیکی است یا مثلا چراغ STOP که نشان دهنده دمای بسیار بالای موتور می باشد که راننده موظف است سریعا ماشین را نگهدارد و دما و کارکرد ماشین را پایین آورد .

 اتکس چراغهای هشدار دهنده پشت آمپر خودرو

چراغ های هشدار دهنده ی دیگری نیز وجود دارد مانند چراغ باتری که پس از روشن شدن چراغ باتری روی پنل آمپر نشان دهنده ی وضعیت باتری یا شارژ دینام یک مشکل برایش پیش آمده است و به نحوی خرابی ها را هشدار میدهد.

خودرو های گیربکس اتوماتیک دارای چراغی هستند به نام چراغ AT هستند و زمانی که روشن میشود نشان دهنده خرابی در بخش الکترونیک یا مکانیکی است که آن هم نشان دهنده خرابی در بخش گیربکس می باشد.

چراغ ایربگ در واقع وقتی که کشنده ها یا سیستم های کیسه هوا عمل میکند چراغ آن روشن میشود و نشان دهنده این است که سیستم یک بار عمل کرده است و باید واحد الکترونیکی یک بار ریست شود.

چراغ ترمز دستی ، چراغ ABS ، چراغ روغن ، چراغ باتری همه داری یک نشان دهنده هستند که در صورت وجود خرابی در سیستمشان روشن میشوند.آمپر ماشین

به طور کلی میتوان گفت کارکرد نادرست ماشین، در سیستم های الکترونیکی خود را با چراغ چک و علائم هشدار دهنده ی که در پنل آمپر است نشان میدهند و یک راننده خوب همیشه باید به هشدار ها دقیق داشته باشد و چراغ های اضافی که روشن میشود را بتواند خوب انالیز کند و خودرو را به یک تعمیر کار ارجاع بدهد.

همچنین تعمیر کار باید با توجه به چراغ ها و علائمی که مشاهده میکنند با دستگاه عیب یاب خود ماشین را عیب یابی کند و این بخش هم موبوط به بخش الکترونیکی میشود و هم بخش مکانیکی.

دستگاه عیب یاب (دیاگ) : 

دستگاه عیب یاب خودرو

دستگاه عیب یاب یا دستگاه دیاگ یا Diagnosis دستگاهی است که به کامپیوتر ماشین متصل میشود و تمامی ایرادات و خرابی ها را که در حافظه ایسیو(ECU) ثبت شده است را خوانده و به تعمیرکار گزارش میدهد . و تعمیر کار با توجه به کد های خطا و معنا و مفهوم آن ها شروع به عیب یابی خودرو میکند .

با توجه به اینکه در خودرو های جدید بخش های مختلف خودرو با سیستم های الکترونیکی کنترل میشوند و با هم در ارتباط هستند . وقتی که دیاگ را به آن ها متصل میکنیم ایراد هایی که در حافظه کامپیوتر موتور یا ایسیو(ECU) ذخیره شده است توسط دستگاه دیاگ خوانده و به تعمیرکار نمایش داده میشود.

کامیپوتر گیربکس و ماژول های الکترونیکی که تاسیسات رفاهی ماشین ، کامیپوتر ایربگ ، کامیپوتر ABS را کنترل میکنند همه ی این ها خطاهایی که احتمالا زمان وجود ایراد در سیستم برق و مکانیک خودرو ممکن است ایجاد شود را با یک دستگاه دیاگ امکان شناسایی آن ها وجود دارد و نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

مشخصات دستگاه های عیب یاب:

انواع دستگاه دیاگ

دستگاه های عیب یاب دارای برند ، قابلیت و مشخصات گوناگونی هستند که هر کدام با توجه به قابلیت موجود دارای رنج قیمتی و از نظر کارکرد نیز کارکرد های مختلف و متنوعی دارند . 

دیاگ های شرکت های بزرگ خودروسازی اختصاصی هستند از جمله شرکت بنز ، BMV و تویوتا و همچنین ماشین های سنگین ، ماشین های راه سازی ، ماشین های سواری دیاگ های خودروسازی مختلف وجود دارند.

ایرانخودرو  از دیاگ IKCO و شرکت رنو از دیاگ دستگاه کلیپ و دیاگ تخصصی خوردو های هیوندا و کیا دستگاه GDS  است و همین طور از GSCAN استفاده میکنند.

امروزه به دلیل رقابتی شدن بازار دستگاه های عیب یاب و دیاگ ، شرکت ها سعی میکنند برندهای مختلفی را پوشش دهند و علاوه بر ساخت دیاگ های اختصاصی خود خودرو های شرکت ههای دیگر نیز از نظر عیب یابی پوشش دهند که همین امر باعث فروش بهتر دستگاه های آن ها میشود.

لازم به ذکر است که دیاگ GSCAN یک دیاگ مولتی برند است که هم برای ماشین های کره ای ، اروپایی ، آمریکایی ، ایرانی و چینی قابل استفاده و همه برند ها راپوشش میدهد . 

دیاگ هایی که در کشور ایران تولید میشود در ده سال گذشته رشد نسبتا خوبی داشته و علاوه بر ماشین های داخلی ، ماشین های خارجی را نیز پوشش میدهند. شرکت های ایرانی از جمله دیاگ شرکت نگار خودرو و شرکت پردازش موتور ، دیاگ شرکت موتور اسکن ، دیاگ شرکت TNM و شرکت موتور آزمای ثمین و … 

دیاگ ها را معمولا طوری به فروش میرسانند که تعمیر کار بتوانند به آن ها قابلیت اضافه و هزینه پرداخت نماید.

به این معنا که تعمیر کار یک سخت افزار جدید خریداری کرده و  با یک نرم افزار اولیه کارش را شروع میکند و همچنین بعدا میتواند نرم افزار ماشین های مختلف را به دستگاه خریداری شده اضافه و دستگاه را آپدیت نماید تا توانایی آن را بدست آورد تا که دستگاه های جدید را بتواند عیب یابی نمایید . 

عیب یابی ماشین :

تعمیر کار زمانی که دیاگ را به ماشین اتصال میدهد و محدودی خطا را با توجه به کد های خطایی که دیاگ نمایش میدهد شناسایی و شروع به عیب یابی ماشین میکند . ممکن است دیاگ یک مشکل را به صورت درست و دقیق شناسایی کند به عنوان مثال خطای استپر موتور که تعمیر کار سریعا استپرموتور مورد ازمایش و تست قرار میدهد و در صورت رفع نشدن مشکل به سراغ کانکتور ها و دسته سیم ها و بعد از این مراحل به سمت ایسیو(ECU) میرود.

شناسایی عیب در خودرو توسط دستگاه عیب یاب یا دیاگ

همچنین خطای کویل که تعمیر کار از وجود آن با خبر میشود که در سیستم کویل و چرقه زنی مشکل به وجود امده است و بلافاصله وارد آن بخش میشود و شروع به عیب یابی آن میکنند . 

خطای یک سنسور یا یک عملگر خاص ایراد را تا حدود زیادی مشخص و معلوم میکند که خطا از کدام قسمت است به عنوان مثال ایراد کنترل فن ها ، رله پمپ بنزین ، سیستم ضد سرقت و ایراد شیشه بالابر سمت راننده این ها ایرادی که مشخص و قابل شناسایی هستند و تعمیر کار میتوانند بلافاصله شروع به عیب یابی و آن را رفع نماید.

بعضی از خطا هایی که دیاگ نمایش میدهد خطاهای مشخص و دقیقی نیستند و نیاز دارند که تعمیرکار چندین بار این پارامتر ها را بررسی کند تا به نتیجه و جمع بندی  برای حل مسئله برسد . 

مثلا خطای ناک سنسور یا سنسور ضربه عواملی متعددی باعث میشود که خطا ایجاد شود . 

یا بر اثر بالا رفتن سوخت ماشین دلایل متعددی وجود دارد از کثیفی فیلتر هوا گرفته تا کثیف بودن انژکتور ها و احتراق ناقص یا خرابی در ایسیو(ECU) .

یک تعمیرکار که به سرعت بفهمد خطایی که ایجاد شده است برای قسمت ایسیو(ECU) ماشین یا سیم کشی ماشین یا یک ایراد مکانیکی است باید از دانش و بینش درست از کارکرد کلی خودرو داشته باشد .

ممکن است میزان نبودن فیلر که یک ایراد مکانیکی است خودش رو یک ایراد برقی نشان دهد ایجاست که تعمیرکار با توجه به تجربه و مهارتی که دارد باید تشخیص بدهد که ایراد از کدام قسمت است و به سرعت برای حل مسله و مشکل اقدام نماید ولی اگر تجربه و تبحر لازم را نداشته باشد هم باعث سردرگمی خود و مدام باید قطعات مختلف را تعویض کند.

معمولا خراب بودن سیستم برق یک ماشین بعد از یک حادثه نمایان میشود مثل یک تصادف یا یا موتور شویی که باعث آبخوردگی کامپیوتر ها  و کانکتور ها میشود .

تعمیر کار باید از نظر فیزیکی و دقت کافی سیم کشی و کانتور ها ، محل قرار گیری دقیق سنسور ها ، کشیدگی سنسور ها و سوکت ها را بررسی و با چشم تیزبین و دقت بسیار خوب ببیند و البته خیلی از ایرادت با نگاه کردن  ریشه یابی  و در مراحل بعد حل میشود .

ایرادات شایع خرابی ایسیو(ECU)ماشین از این قرار است :

۱ – ایراد شارژ بالای دینام و خراب بودن باتری ، که ایرادات خیلی زیادی در کامیپوتر ماشین ایجاد میکند . 

وضعیت دینام ، شارژ باتری ، افتامات و کلان سیستم تامین برق موتور باید به صورت دوره ای سرویس شود و در صورت سرویس نشدن خرابی هایی که بعدا به بار می آورد خرج های بیشتری را روی دست صاحب خوردو میگذارد .

خراب بودن باتری خوردو

۲- آبخوردگی که متاسفانه عامل خرابی سیستم برق موتور آبخوردگی می باشد 

موتور شویی ، باران و آب بندی ناقص سیستم برق در بعضی از ماشین ها باعث میشود که ایجاد اتصالی و سیستم برق ماشین را مختل نماید . 

۳- تصادف و ضربه خوردن که باعث پارگی اتصالی سیم کشی سیستم میشود و در نهایت باعث ایراد برق و کامپیوتر می شود یا خود کامیپوتر بر اثر ضربه خوردن باعث شکستن بورد میشود یا قاب آن شکسته یا دلایلی از این دست .

۴- تعمیر کامییوتر توسط افراد با تخصص و مهارت پایین نیز خرابی کامپیوتر را به دنبال دارد .

۵-  ضعف در طراحی و مهندسی در قطعات الکترونیکی و کامپیوتر ماشین هاست که تقریبا بدنه محکم و مقاومی ندارند یا از سیستم حذف نویز مناسبی برخوردار نیستند. قطعات نامرغوبی استفاده شده است و طراحی کیت آن استاندارد و اصولی رعایت نشده است  و باعث به بار آوردن خرابی میشود .

برخی از ایراد هایی که خود را بر روی ایسیو(ECU) خودرو نمایش میدهند:

غیر قابل تعمیر شدن ایسیو(ECU) ساژم به دلیل دستکاری تعمیرکار نابلد که به شکل زیر آن را مشاهده می نمایید.

غیر قابل تعمیر شدن ایسیو(ECU) ساژم به دلیل دستکاری تعمیرکار نابلد

برد UCH(سیستم ضد سرقت) مگان اتومات .
بعضی مواقع ایراد به شکل ظاهری نمی باشد و با چشم  قابل دیدن نیست. همچنین ممکن است ایراد سخت افزاری داخل IC ها مشکل ساز باشد یا ایراد نرم افزاری به وجود آمده باشد.

ضربه شدید به قاب فلزی ایسیو بوش در اثر تصادف

شکستگی ایسیو زیمنس پراید در اثر تصادف که در تصویر زیر قابل رویت می باشد.

شکستگی ایسیو زیمنس پراید

ضربه شدید به قاب فلزی ایسیو بوش در اثر تصادف که در تصویر زیر نمایش داده میشود.

ضربه شدید به قاب فلزی ایسیو بوش

خرابی کانکتور ایسیو(ECU) که اگر اصلاح نشود ایرادات جدی تری ایجاد خواهد کرد

خرابی کانکتور ایسیو(ECU)

شکستگی نود FN سازه پویش در اثر تصادف 

شکستگی نود FN سازه پویش

سوختگی مدارات برق ورودی ایسیو(ECU) نیسان پیکاپ در اثر شارژ بالای دینام

سوختگی مدارات برق ورودی ایسیو(ECU) نیسان پیکاپ

اتصالی در سیم کشی و شارژ بالای دینام موجب سوختن بخشی از مسیرهای روی برد ایسیو نیسان پیکاب شده است .

اتصالی در سیم کشی و شارژ بالای دینام

خرابی یونیت ABS  در خودرو پراید بر اثر نشت آب داخل کیت الکترونیکی

خرابی یونیت ABS  در خودرو پراید

حمزه پوراقبالی هستم . کارشناس برق و الکترونیک . فعال تجاری در حوزه کامپیوترهای خودرویی . برای این که بتوانیم نیازهای مردم عزیزمان را در حوزه لوازم یدکی خودرو اللخصوص زمینه گسترده و کمی ناشناخته یونیت کنترل های خودرویی ، به راحتی و با اطمینان خاطر و بدون ضرر و زیان برآورده به خیر کنیم ، پا به این عرصه گذاشته ایم . و نیز کارآفرینی و توسعه تجاری در بازار تجهیزات وابسته به خودرو را پیگیری میکنیم . اانشاالله

2 یک نظر

    1. h.pooreghbali نویسنده ارسال پاسخ

      شما در هر شهری باشید میتونید با ما تماس بگیرید و درخواست خرید یا تعمیر یا تست و عیب یابی بزارید . همون روز رسیدگی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *